Mosela

V kraji rieslingu sme zistili dve dôležité veci. Že riesling je najlepší a že osadenstvo vínnej cesty je dokonalé len vtedy, ak je jeden z degustujúcich účastníkov hluchý ako poleno. „Otec“ Juraj nedostal kúpiť načúvací prístroj, takže inak čulý 60 ročný junáčik sa zmenil na nemého pozorovateľa. To však zohralo v konečnom súčte udalostí dôležitú úlohu.

Riesling je pre väčšinu someliérov poklad. TO! víno. Je v ňom komplexná paleta chutí. Kyslosť, sladkosť, mineralita aj ovocie. WOW. “prečo to ostatní nevidia ?” pýtajú sa ohrdnutí someliéri. Odpoveď neviem, ale s istotou vyhlasujem, že milujem riesling.


Riesling má krásny domov. Údolie objíma strmými kopcami rieku po celej dĺžke a kde tu nechá trochu miesta aby bolo kde postaviť kostol a otvoriť michelinskú reštauráciu, ale inak je všade hrozno. Je to malebné miesto ešte aj cez okno auta, v ktorom hluchý otec rozdáva inštrukcie k ďalšej degustácii v hlasitosti 90 decibelov.

 

 

 


Každopádne vinári sú úžasní a pestrí. Spojenie strmých viníc, dokonalého bridlicového podložia a nemeckého prístupu k veci je obdivuhodné.  Dvanásta, trinásta generácia vinárov je bežná. Majú však v úcte aj nováčikov, čo robia v údolí víno len 200 rokov. Musíme otvorene povedať, že zatiaľ žiadna vinárska  oblasť nezanechala v nás toľko krásna. A to sme boli aj v Strekove.

 

 


Len ako sa zorientovať? Toľko príbehov, toľko faktov, toľko zážitkov a všetko z úst skvelých vinárov. A tu prichádza vysloboditeľ hluchý otec a jeho zápisník hodnotenia vín. Desiatky poznámok a čísel pri menách veľkých aj malých vín. Hluchý svedok neomámený prostredím. Ďakujeme. Na konci dňa vyhráva:

REGNERY ALTE REBEN 2018

 

 


Fakty o Rieslingu

Riesling je biela odroda, ktorá má svoju kolísku pravdepodobne v Nemecku v údolí rieky Rýn. S rizlingom vlašským nemá okrem „bielej farby“ nič spoločné.

Nemecké rieslingy sú známe svojou extravagantnou kyselinkou, intenzívnou arómou, mineralitou a vyváženým pomerom cukrov a acidity. V širokej palete nájdete vína sladké, aj po veľmi suché. Aj plné vína budú stále svieže a lahodné.

Mladé rieslingy sa výborne hodia na letné terasy a k ľahkým jedlám.

Chladné podnebie, južné strmé svahy a neskoré dozrievanie na bridlicovom podloží, dáva týmto vínam nezameniteľný charakter.

Rizlingy sú plné života a iskry, ktoré si uchovávajú vynikajúce ročníky aj 8 – 10 rokov. V bohatej škále vôní a chutí nájdete limetku, zelené jablko, včelí vosk, jazmínový kvet, petrolej a bridlicu so sviežosťou moselského údolia.

Delikátne, ovocné, nasladlé a plné. Také sú rieslingy. O rieslingu sa nediskutuje, riesling sa pije.


 

Mnoho špeciálnych vín je v obchode vďaka jej dobrému vkusu. Komunikuje so zákazníkmi a dodávateľmi, pripravuje degustácie, stará sa o web a sociálne siete.