Penfolds

Môj kamarát, čo fandí najväčšiemu mestskému rivalovi FC Chelsea /najlepší futbalový  klub na tejto planéte/, bol v Austrálii a priniesol mi k narodeninám víno.

Je to krásna fľaša Penfolds Bin 150 SHIRAZ MARANGA.

Austrálska ikona z mestečka Adelaide z Barossa Valley, ktoré založil Anglický imigrant, lekár internista, Penfold so svojou ženou.

Poviem vám, že sa pekne inšpiroval francúzskym vinohradníctvom a vymenil cabernet za shiraz a začal robiť kupáže.

GRANGE je legenda a s výnimkou Hermitage kde je syrah najkrajší, je to topka. Shiraz vie byť na jazyku parádne neposlušný a pri pohľade na účet za fľašu čakáte harmonickejšie chute, ale syrah Penfolds z mojej fľaše bol ako poschodová torta.

Syrah je normálne vyššia kyselina, čučoriedka, tmavá čokoláda a občas espresso a eukaliptus a šmitec. Tento mal nádherné kandizované čerešne s čučoriedkovým sirupom, nenormálne harmonické plné kávové telo, vôňu opracovenej novej kože a potom dochuť tej najhorkejšej čokolády. Taníny poslušné. Nádhera.

Víno, ktoré vás na chvíľku zastaví. No a vlastne, aj keď vám to iba lahodne chutí a nič z toho necítite, vás chcem upozorniť na jeden detail. Zistill som, že ak víno cestuje v batožine z ďalekej či blízkej krajiny chutí inak ako keď cestuje v palete dopravnej spoločnosti. Úplne neviem, čím to je, ale mám téoriu.

Víno je zabalené v tričkách, či použitej bielizni, takže je chránené a nie je vystavené až takým zmenám teploty. Alebo ešte môže byť, že sa prepravuje rýchlejšie takže je vystavené nástrahám zmien tepla a svetla kratšiu dobu a podobne. Je ale aj možné, a táto verzia je mi asi najmilšia, že na mňa môj kamarát myslel a hľadal víno, ktoré by ma potešilo.

Sám ochutnal zopár fliaš, aby vybral to pravé a starostlivo si to premyslel. Potom sa začal tešiť na moment kedy mi ho dá a uvidí môj usmievavý ksicht, keď zbadám fľašu, ktorú trepal z diaľky iba pre mňa a vo svojom malom lodnom kufríku našiel miesto pre 7 deci pozornosti.

Ja som si tú fľašu nechal, aby som zapil narodenie svojej druhej netere. Tesne pred drobným príhovorom som si na „Gunnera“ spomenul a predstavil si, ako trepal tú fľašu cez pol zemegule. Poviem vám, buď mi už úplne preskočilo, alebo je to tak a jednoducho chutí lepšie, ako keď to sem doteperia v lodnom kontajneri.

Každopádne, ešte odkazujem Martinovi, ďalšiemu kamošovi, ktorý mi rehotajúc sa daroval fľašu Matyšák PRESTIGE MERLÓ /nesrandujem/, že si ju otvorím a ochutnám len v dvoch prípadoch. Že fľašu prevezie na mesiac a naspäť, alebo si z nej odpije prvý 🙂

Mnoho špeciálnych vín je v obchode vďaka jej dobrému vkusu. Komunikuje so zákazníkmi a dodávateľmi, pripravuje degustácie, stará sa o web a sociálne siete.